Vytváříme udržitelné, energeticky účinné budovy

Průměrná venkovní teplota se zvyšuje a hrozí tak přehřátí našich interiérů. Nyní je tedy prioritou řízení spotřeby energie a vytváření udržitelnějších budov.

Důležitou roli hraje efektivní využití denního světla. Dynamické sluneční stínění může pomoci snížit náklady na energii na chlazení a vytápění v budovách až o 70 %.

Efektivní inteligentní a udržitelné budovy

Vytváření chytrých a tzv. zelených projektů s sebou může přinést mnoho prospěšných obchodních efektů, například: snížení provozních nákladů a pozitivní návratnost investic, vyšší tržní hodnota a lepší dohody o financování. A udržitelná budova pomáhá podporovat pozitivní image společnosti a dopad na současnou i budoucí pracovní sílu.

Myslíme zeleně – naše hodnoty
  • 30-50% snížení spotřeby energie (zdroj UNEP 2012)
  • 16% nárůst hodnoty aktiv (zdroj American Economic Review 2009)
  • 35% snížení emisí uhlíku (zdroj UNEP 2012)

Výhody dynamického stínění

První krok Trias Energetica může dynamické sluneční stínění drasticky snížit potřebu aktivního chlazení a prostřednictvím optimalizace denního světla také ovlivnit použití umělého osvětlení.

Jaký to bude mít dopad na úspory energie? Použití dynamického solárního stínění může snížit náklady na chlazení a vytápění v budovách až o 70 %.

EPBD (European Performance Building Directive) doporučuje použití dynamického solárního stínění jako energeticky účinného řešení.

Současná situace ve světě
  • Budovy využívají asi 30 % světové energie a v Evropě je v budovách použito 40 % z celkové primární energie.
  • Budovy produkují 20 % celosvětových emisí CO₂.
  • Dvě třetiny spotřeby energie v budovách lze použít na vytápění a chlazení.
  • Mezi umělým osvětlením vyplývá 25–35 % nákladů na elektřinu.

Koeficient solárního tepelného zisku

Výše uvedený graf ukazuje výběr specifikací skla – obsahuje Single Clear, Double Clear a další přidání různých úrovní selektivních povlaků, které ukazují hodnoty g a LT pro každý typ skla.

Použitím čirého skla v kombinaci s dynamickým solárním stíněním budete moci «otevřít, nebo zavřít» tok energie oknem podle toho, co je požadováno v kteroukoli danou dobu během dne, týdne, měsíce nebo sezóny. Spravujte tepelný zisk v létě a tepelné ztráty v zimě. Budete také mít řešení, které zvládne oslnění. Toto je myšlenka „dynamické hodnoty g“.

Přidaná hodnota flexibility...

Koeficient solárních tepelných zisků (hodnota g) měří prostupnost solární energie oknem. Hodnota gtot je kombinovaná hodnota g pro sklo v kombinaci s protisluneční ochranou. 

Gtot, vyžadovaná v současné době pro většinu budov, musí být pouhých 0,10-0,15, což je o hodně méně, než je schopno nabídnout samotné sklo.

Použitím nepotaženého čirého skla nebo dokonce skla s nízkým obsahem železa v kombinaci s dynamickou protisluneční ochranou vznikne možnost měnit gtot podle aktuálních potřeb. Díky tomu budete vždy schopni udržet nejvyšší možnou hodnotu propustnosti světla (LT  - Light Transmission).

V ideálním případě by hodnota g měla být v létě nízká, aby docházelo ke snížení tepelných zisků a během zimy vysoká, aby bylo možné využít výhody volných zdrojů tepla.

Toho lze dosáhnout kombinací stínicí techniky a chytrým výběrem skla tak, aby se snížila potřeba na vytápění a chlazení na absolutní možné minimum. Brzy se budete moci přesvědčit o přidané hodnotě flexibility ve srovnání se statickou situací v případě použití samotného skla.  A o tom Dynamická izolace™ je.

Kontaktujte nás a dozvíte se o výhodách dynamické protisluneční ochrany více!

* povinná pole
* povinná pole

Dynamické solární stínění pro komerční budovy

„Obálka“ budovy (komponenty tvořící plášť stavby) má strukturální i separační funkci. Stručně řečeno, zajišťuje pevnost budovy a vytváří oddělení mezi vnitřkem a vnějškem. Rovněž by měla umožňovat vstup a výstup vzduchu, světla a vlhkosti.

Proto, aby se vytvořilo optimální vnitřní prostředí, musí být přenos světla a energie zvážen v rané fázi procesu návrhu budovy, při pohledu na faktory, jako jsou celkové podmínky prostředí, geografická poloha a orientace budovy a jejích fasád. Tímto způsobem lze maximalizovat a kontrolovat úrovně denního světla bez ohledu na místo, roční období nebo denní dobu.

Umístěním solárních stínících zařízení podle konkrétní potřeby v daném čase, dni nebo ročním období můžete řídit tepelnou výměnu mezi vnější a vnitřní částí budovy. Je důležité si uvědomit, že tohoto výsledku lze dosáhnout pouze pomocí správně naprogramovaného automatizovaného systému.

Bez ohledu na čas, den nebo roční období

Jak to funguje:

V létě

Na základě údajů o poloze slunce se v letních měsících používá stínění, aby se co nejvíce udržovalo teplo, aby se zabránilo nežádoucím tepelným ziskům a pomohlo se snížit množství energie potřebné pro umělé chlazení.

V zimě

V zimě je stínění navrženo tak, aby propouštělo co nejvíce slunečního světla, zachycovalo zisk slunečního tepla a uchovávalo jej v tepelné hmotě, zadržovalo ho prostřednictvím izolace a podle potřeby přenášelo do budovy. To snižuje energii potřebnou k vytápění. A po západu slunce můžete stínění zavřít, abyste zabránili tepelným ztrátám.

Shrnutí

  • Dynamické solární stínění přináší několik výhod při plánování vašeho stavebního projektu:
  • Schopnost „správné velikosti“ instalovaného zařízení HVAC
  • Zvýšený tepelný a vizuální komfort uživatelů
  • Významné snížení tepelného zisku
  • Maximalizuje využití přirozeného denního světla
  • Snižuje požadavek/použití umělého osvětlení

Regulace vytápění prostorů

Automatizované stínění

Úspory energií

Energetická účinnost

Úspora finančních nákladů

Úspory tepelné energie získané automatickým řízením

Okna ve fasádě jsou z hlediska přenosu energie nejslabším článkem v obou směrech. Výroba skla se vyvíjí působivým tempem, přesto sklo stále nemůže nabídnout dynamické hodnoty potřebné k uspokojení měnících se potřeb po celý rok, a tím k optimalizaci vnitřního klimatu a energetické náročnosti.