Na co se nás nejvíc ptáte

 • Ve které fázi stavby domu je ideální začít řešit budoucí automatizaci (např. se systémem TaHoma nebo Connexoon)?

  U bezdrátových systémů TaHoma a Connexoon je instalace automatizace možná prakticky kdykoli, protože není nutné zasahovat do zdiva ani do elektroinstalace. Rádi vám poradíme už během stavby, pak záleží na vás, kdy se do automatizace budete chtít pustit.

 • Kde najdu prohlášení o shodě?

  Veškerá prohlášení o shodě na výrobky Somfy si můžete stáhnout z adresy www.somfy.com/ce.

 • Jak si mám představit instalaci systému TaHoma nebo Connexoon?

  Systém vám zpravidla do druhého dne dodáme z našeho skladu. Jakmile vám přijde, stačí připojit kabelem do routeru a spárovat se žaluziemi, roletami, osvětlením, topením, kamerami nebo jakýmkoli dalším zařízením. Do druhého pracovního dne od objednání můžete mít systém nainstalovaný a plně funkční.

 • Který systém mi doporučíte jako „startovní“, pokud s automatizací domácnosti zatím nemám zkušenost?

  Je třeba si říct, co od ovládání očekáváte. TaHoma je systém komplexního řízení pro celou domácnost. Connexoon ovládá určitou část bydlení, např. jen okna, markýzu s osvětlením nebo vjezdovou bránu. Instalace obou systémů je snadná a časově nenáročná, jediný zádrhel může nastat při změně jednoho systému za druhý. V takovém případě je potřeba zakoupit nový produkt, proto doporučujeme dobře si rozmyslet už na začátku, s jakým systémem se vám bude nejlépe žít v horizontu příštích několika let.

 • Pokud nejsem zrovna technický typ, dostanu nějaké školení, jak s novým systémem automatizace pracovat?

  Ano, se systémem vás během instalace seznámíme. Postupně přidáváme na stránky nové tutorialy, popř. telefonicky zodpovíme každý váš dotaz, kdykoli to bude potřeba. Máme také výjezdní službu Somfy Assistance, která vám pomůže na místě v podstatě kdykoli. Zavoláte a do 24 hodin přijede specialista. V neposlední řadě vás tímto zveme do našeho Experience Centra v pražské centrále, kde si můžete všechny systémy ovládání dománosti vyzkoušet na vlastní kůži.

 • Jak probíhá aktualizace systémů? Mám-li doma např. TaHomu, stahuju je sám, nebo se nahrají samy?

  TaHoma box je připojený do internetového routeru a funguje na bázi odesílání dat do cloudu a zpět. Zhruba každý měsíc vypustíme aktualizaci plošně pro všechny boxy a každý si ji sám stáhne, takže nemusíte dělat vůbec nic a vaše TaHoma nebo Connexoon budou vždy aktualizované. O aktualizaci vám vždy dáme předem vědět emailem.

 • Jak je systém automatizace domácnosti od Somfy zabezpečený?

  Náš systém je zabezpečený jako bankovní operace, veškerý přenos dat mezi zařízením u vás doma a serverem je šifrovaný. Celá instalace je zabezpečená bezpečnostním klíčem, který není viditelný a je unikátní pro danou instalaci. Ve chvíli, kdy je instalace u vás doma dokončena, není možné přidat žádný další ovladač ani hýbat se zařízeními nějakou další, třetí stranou.

 • Mohu svůj již hotový systém automatizace sám doplnit např. o nový ovladač?

  Ano, můžete. V uživatelském rozhraní povolíte odeslání bezpečnostního klíče do dalšího ovladače, potvrdíte a nový ovladač můžete hned používat. Přidání nového ovladače zvládne každý, kdo bez problémů ovládá mobilní telefon.

 • Vyrábí Somfy rolety a žaluzie?

  Firma Somfy je výrobcem pohonů a řídících jednotek, které dodává výrobcům rolet a žaluzií. Sama rolety ani žaluzie nevyrábí.

 • Lze pohánět motorem všechny typy venkovních markýz?

  Ano. Vhodný pohon lze vybrat jak podle velikosti markýzy, tak podle jejího typu: klasická markýza, polokazetová nebo kazetová markýza. K dispozici je i pohon s možností nouzového ovládání markýzy pomocí kliky v případě výpadky dodávky proudu.

 • Lze vestavět pohon do stávající markýzy na manuální ovládání?

  Ano. Předpokladem je dostatečný průměr hřídele, na kteru se navíjí látka markýzy. Potřebný průměr je závislý na velikosti markýzy, která určuje potřebný výkon pohonu.

 • Jaké výhody mi nabízí bezdrátové dálkové ovládání proti konvenčnímu kabelovému řešení?

  Konvenční kabelové řešení má strukturu a vlastnosti dané při jeho výstavbě.

  Jakákoliv pozdější změna znamená stavební úpravy: pokládku nových kabelů, instalaci nových řídících jednotek apod. Bezdrátový ovládací systém naproti tomu dovoluje kdykoliv změnit strukturu ovládání: přidat ovladač, změnit jeho umístění, vytvořit novou skupinu zařízení. To vše bez nutnosti jakýchkoliv stavebních úprav. Zvýší se komfort obsluhy.

  Budete-li chtít upravit nastavení markýzy, můžete to udělat, aniž byste museli vstávat z lehátka.

 • Na dálkovém ovladači nemohu najít tlačítko Stop.

  Tlačítko Stop je totožné s tlačítkem „my“. Pokud tlačítko stisknete, když je žaluzie v pohybu, zastaví se. Pokud jej stisknete, když je žaluzie v klidu, vyvoláte uloženou mezipolohu.

 • Mohly by se venkovní předokenní žaluzie stahovat automaticky, když do okna svítí slunce?

  Ano, řešením je instalace bezdrátového slunečního čidla Sunis WireFree RTS. Čidlo je autonomní, energii pro svůj provoz získává ze slunečního záření. Proto jeho instalace nevyžaduje žádné stavební zásahy.

 • Je při dodatečné instalaci motorem poháněných rolet nutná výměna oken?

  Vůbec ne. Motorem poháněné rolety lze instalovat jak do novostaveb, tak při dodatečných stavebních úpravách.

 • Proč opatřit markýzu motorovým pohonem?

  Motorový pohon markýzy vám umožní využívat automatické funkce.

  Instalace slunečního čidla zajistí ochranu interiéru před nežádoucími účinky slunečního záření. Větrné čidlo zabrání poškození markýzy před silným větrem. A samozřejmě se výrazně zvýší komfort ovládání zejména v případě, že použijete bezdrátové dálkové ovládání.

  Jedním dálkovým ovladačem pak můžete kromě markýzy řídit osvětlení, tepelné zářiče a další zařízení. Díky tomu se z terasy stane další obytný prostor.

 • Chci změnit mou oblíbenou pozici lamely žaluzie: jak to udělat?

  Stáhněte žaluzii pomocí tlačítka Dolů, až se sama zastaví v dolní koncové poloze.

  Poté stiskněte a podržte současně tlačítka Nahoru a „my“ zhruba na 2 sekundy. Lamely se naklopí do dříve uložené polohy. Nastavte nový úhel naklopení lamel.

  Zkontrolujte nové naklopení stisknutím tlačítka „my“: žaluzie sjede se zavřenými lamelami až dolů. Opakovaným stisknutím tlačítka „my“ se lamely nastaví do nového úhlu naklopení.

  Novou polohu potvrdíte stisknutím a podržením tlačítka „my“ na více než 5 sekund, dokud se žaluzie nepohne krátce nahoru a dolů.

 • Mám již instalované venkovní žaluzie s motorovým pohonem. Lze přidat dálkové ovládání?

  Určitě. Stačí přidat vhodný přijímač dálkového ovládání. Doporučujeme vám nahradit stávající ovladač řídící jednotkou s vestavěným přijímačem dálkového ovládání Centralis UNO RTS VB.

  Možnost ovládání přímo u ovládaného zařízení zůstane zachována a navíc získáte možnost dálkového ovládání z libovolného místa bytu nebo domu. Vhodný typ dálkového ovladače si vyberte podle svých požadavků.

  Maximálního komfortu dosáhnete použitím přijímače dálkového ovládání Modulis Slim Receiver RTS a dálkového ovladače Telis Modulis RTS. Tato sestava nabízí pohodlné a přesné nastavení sklonu žaluziových lamel pomocí ovládacího kolečka.

 • Jak si mohu být jist, že roleta nebo markýza je skutečně osazena pohonem Somfy?

  Obraťte se na některou z našich partnerských firem a požadujte vybavení rolet nebo markýz pohonem Somfy. Pak si můžete být jisti, že Váš požadavek bude splněn.

 • Mohu si nainstalovat bezdrátový ovládací systém sám?

  Montáž, oživení a případné úpravy systému v každém případě svěřte odborné firmě. Počáteční nastavení motorů a řídících jednotek vyžaduje odborné znalosti. Pokud instalaci provedete sami, ztrácíte možnost získání prodloužené záruky.

  Systém je na druhou stranu navržen tak, aby si uživatel sám mohl provádět změny, jako je přidání ovladače, vytváření skupin zařízení, vytváření scénářů, ukládání oblíbených poloh atd.

 • Proč bych měl své rolety opatřit pohonem?

  Ušetříte čas i peníze a váš dům bude bezpečnější. Čas tím, že už nebudete muset vytahovat a stahovat rolety ručně jednu po druhé. Peníze, protože docílíte značných úspor energie automatickým řízením otevírání podle povětrnostních podmínek.

  Získáte i vyšší bezpečnost. Dále můžete využívat automatických časových povelů a simulovat tak svou přítomnost i době dovolené.

 • Lze osadit pohonem všechny typy rolet?

  Ano, pokud se jedná o nové rolety. V případě již existujících rolet ovládaných manuálně bude pravděpodobně nutná rekonstrukce jejich mechanismu.

 • Co je to „home motion“?

  Home motion je označení komplexní nabídky firmy Somfy pro pohon a ovládání slunečních a pohledových clon, vjezdových bran a garážových vrat. Díky jednotné koncepci můžete používat stejný typ ovladače pro ovládání různých typů zařízení, můžete je začlenit do automatického systému řízení a tak plně využívat všech jejich možností.

 • Chci změnit dříve uloženou mezipolohu: jak to mám udělat?

  Nastavte clonu do nově požadované mezipolohy a poté stiskněte a podržte tlačítko „my“, dokud clona krátkým pohybem nahoru a dolu nepotvrdí uložení nové mezipolohy. Stará mezipoloha je automaticky vymazána.

 • Nedaří se mi vypnout sluneční automatiku tlačítkem na dálkovém ovladači: co mám udělat?

  Pravděpodobně držíte tlačítko stisknuté příliš krátce. Stiskněte a podržte tlačítko na více než 2 sekundy: kontrolka vítr/slunce zhasne a rozsvítí se kontrolka vítr. Zapnutí sluneční automatiky provedete stejným způsobem.

 • Zvedám nebo spouštím žaluzii kolečkem: je to normální?

  Ano, kolečko je stále aktivní. Pokud otočíte kolečkem příliš, lamely dosáhnou mezního naklopení a poté se žaluzie začne zvedat nebo spouštět.